„Wszyscy stanęliśmy w obliczu potworności wojny” – mówi abp Wojciech Polak zapewniając ponownie o swojej solidarności z Ukraińcami i prosząc o modlitwę, ale i konkretne wsparcie dla nich. „Bóg jest Bogiem pokoju, nie wojny i nic nie może usprawiedliwiać faktu, że chrześcijanie stają się okupantami swych sióstr i braci” – przypomina Prymas Polski.

 „Wszyscy stanęliśmy w obliczu potworności wojny. Inwazja rosyjska na niepodległą i suwerenną Ukrainę przynosi ze sobą zniszczenie i śmierć. Wyrażam solidarność z naszymi Siostrami i Braćmi Ukraińcami, tak tragicznie doświadczanymi pożogą wojny. Z głębokim bólem serca przeżywam Wasz lęk o najbliższych i proszę, aby Bóg pokrzepił Wasze serca, dodał Wam otuchy i odwagi” – mówi abp Wojciech Polak.

„Wzywam wszystkich, abyśmy zanosili wytrwałą modlitwę do Boga o pokój, szczególnie odpowiadając na apel papieża Franciszka, by w Środę Popielcową modlić się i pościć w intencji pokoju na Ukrainie. Bóg jest Bogiem pokoju, nie wojny i nic nie może usprawiedliwiać faktu, że chrześcijanie stają się okupantami swych sióstr i braci” – podkreśla Prymas.

Apeluje też o pomoc dla Ukraińców.

„Modląc się i poszcząc chcemy nieść konkretną pomoc, zwłaszcza poprzez zbiórkę w kościołach już w najbliższą niedzielę i w Środę Popielcową. Będzie ona potem świadczona poprzez Caritas i poprzez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Już dziś otwórzmy też nasze wspólnoty, nasze rodziny, ale nade wszystko nasze serca dla tych, którzy będą uciekać przed wojną, a u nas szukać bezpieczeństwa i schronienia” – mówi abp Polak.

„Proszę was bądźmy otwarci i wrażliwi dla tych, których będziemy przyjmować. Stańmy przy tych, którzy cierpią. Okażmy im naszą solidarność. Okażmy naszą jedność z umęczonym przez sowieckiego okupanta Narodem Ukraińskim”.

„Bądźmy blisko naszych Sióstr i Braci” – apeluje Prymas Polaki.

W najbliższą niedzielę 27 lutego abp Wojciech Polak będzie się modlić wraz z Ukraińcami mieszkającymi i pracującymi w archidiecezji gnieźnieńskiej m.in. w Inowrocławiu i okolicach. Prymas Polski weźmie udział w Mszy św. celebrowanej o 9.00 w obrządku greckokatolickim w kościele dolnym w parafii pw. Świętego Ducha w Inowrocławiu. Msze św. w obrządku greckokatolickim są w tej świątyni sprawowane regularnie.