Dogoterapia to metoda wspomagająca proces rehabilitacji, terapii i rozwoju z udziałem odpowiednio wyszkolonych lub wyselekcjonowanych psów. Zajęcia takie mają charakter rekreacyjny, edukacyjny lub terapeutyczny. W październiku w Oratorium odbywają się zajęcia z dogoterapii.W ramach tych zajęć, w piątek 19.10 do Oratorium, zawitał wyjątkowy gość – „ROCO- psi terapeuta” wraz ze swoim opiekunem. Roco to specjalnie przeszkolony w zakresie dogoterapii pies, co pozwala mu na pracę z dziećmi.

Wcześniej, dzieci poznały zasady: pracy z psem, bezpieczeństwa w kontakcie z psem, właściwego stosunku do zwierząt, opieki oraz zabawy. Dzieci uczyły się jak postępować z kontakcie z obcym psem, jak się chronić i bronić w razie ataku.Podczas piątkowych zajęć największą atrakcją dla dzieci była zabawa z Roco. Dzieci czesały, głaskały, a także bawiły się z Roco, wydając mu polecenia „leżeć”, „siad”, „podaj łapę” oraz „przybij piątkę”, a na koniec sprawdziły umiejętności i zdolności Roco, ukrywając smakołyki w specjalnym pudełku z szufladkami.

Taki bezpośredni kontakt z psem pozwala dzieciom na przełamanie bariery strachu z psem, jest terapią, a także pozwala poznać możliwości zabaw, które mogą zostać wykorzystane ze swoim pupilem w domu. Należy pamiętać, że posiadanie psa czy też innego zwierzęcia, to nie tylko zabawa, ale i OBOWIĄZEK.Zajęcia z dogoterapii cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci. Dzięki tym zajęciom dzieci poszerzyły swoją – i tak dużą- wiedzę o małych przyjaciołach oraz pozwoliło na zwiększenie odpowiedzialności za swojego pupila.