Stowarzyszenie im. ks. Jerzego Niwarda Musolffa, prowadzące Ośrodek Opieki Pozaszpitalnej – Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu, już po raz jedenasty bierze udział w Ogólnopolskiej Kampanii Społeczno – Edukacyjnej „Hospicjum to też Życie”, która w br. wplata się w międzynarodową akcję „Głosy dla Hospicjów”. Tegoroczna akcja prowadzona jest pod hasłem „Dzieci radzą sobie same tylko w bajkach – pomóż osieroconym dzieciom”.

Uroczystej Mszy św. 18 października, inaugurującej wągrowiecką kampanię, przewodniczył prymas senior ks. Henryk Muszyński. Eucharystię sprawowaną w kościele św. Wojciecha koncelebrowali ks. senior prałat Andrzej Rygielski oraz proboszcz par. św. Wojciecha w Wągrowcu ks. Tomasz Kruszelnicki, który w imieniu wspólnoty parafialnej powitał księdza arcybiskupa. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także dziekan dekanatu wągrowieckiego kan. ks. Piotr Kalinowski, lekarze, pielęgniarki i wolontariusze pracujący w hospicjum,  licznie przybyli parafianie oraz przedstawiciele lokalnych władz miejskich , gminnych i powiatowych.

W okolicznościowej homilii prymas senior przypomniał zasługi twórcy i budowniczego jedynego hospicjum w archidiecezji, księdza prał. Andrzeja Rygielskiego. Odniósł się również do problemu cierpienia chorego człowieka w nauce kościoła oraz człowieka cierpiącego nie tylko fizycznie ale duchowo i w samotności. Żaden człowiek, nawet bardzo cierpiący, nie będzie pragnął śmierci, gdy będzie czuł, że jest ktoś, kto kocha; ktoś, komu na nim zależy, ktoś bliski…, przypominając słowa twórczyni ruchu hospicyjnego, śp. Cicely Saunders, założycielki   Hospicjum św. Krzysztofa w Londynie, które są mottem Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu: „Liczysz się tylko Ty, ponieważ jesteś sobą Liczysz się do ostatniej chwili swego życia. I zrobimy wszystko,  żeby Ci pomóc nie tylko umrzeć w spokoju, lecz żyć aż do śmierci”. I dlatego tak ważne są takie ośrodki jak hospicja, w którym chorzy czują, że otoczeni są życzliwą obecnością nie tylko lekarza, pielęgniarek, ale także wolontariuszy, którzy poświęcają im swój czas.

Na zakończenie Mszy św. ks. prał. Andrzej Rygielski w bardzo ciepłych słowach podziękował ks. prymasowi seniorowi za odprawioną Mszę św. i wygłoszoną okolicznościową homilię, ks. proboszczowi za czynne włączenie się w obchodzone „Dni Hospicjów”, ks. dziekanowi i wolontariuszom. Szczególne słowa podziękowania skierował do parafian, dzięki wsparciu których to wszystko mogło powstać. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II o wyobraźni miłosierdzia i zachęcał, byśmy taką wyobraźnię mieli, bowiem Bóg dla człowieka ma wiele dróg. Dla każdego, według jego możliwości, zdolności i potrzeby serca. Bóg wytycza drogę i zawsze na niej stawia drugiego człowieka. Nam pokazał drogę, która podejmuje zadanie, spotkania człowieka w jego trudnej godzinie życia. Społeczeństwo Wągrowca miało i ma tą wyobraźnie, czego dowodem jest Wasza obecność tu w kościele oraz hospicjum.

Natomiast w sobotę 17 października, spotkaliśmy się w sali Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu, gdzie wysłuchaliśmy wykładu Prezesa Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran dr. hab. n. med Macieja Sopaty z Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej, Hospicjum Palium, Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu na temat: „Postępy w leczeniu ran przewlekłych i odleżyn”.

Na wniosek Stowarzyszenia Zarząd Powiatu Wągrowieckiego przyznał dr. Januszowi Kiszka, wieloletniemu wolontariuszowi hospicjum Nagrodę Herbu Powiatu Wągrowieckiego.

W koncercie piosenki biesiadnej, który był podziękowaniem dla wszystkich ludzi wielkiego serca, dzięki którym życie pacjentów hospicjum choć przez chwilę staje się jaśniejsze, wystąpiła skocka kapela „Kowole”.

[Best_Wordpress_Gallery id=”2″ gal_title=”inauguracja”]