Pielgrzymka na Podlasie – 5 dni

 

DZIEŃ 1       DROHICZYN – GRABARKA

Zbiórka uczestników i podstawienie autokaru przed Parafią we wczesnych godzinach porannych. Przejazd  do Drohiczyna – miasta położonego na wysokiej skarpie nad zakolem rzeki Bug, o którego niegdysiejszym znaczeniu świadczą zabytkowe kościoły i zespoły klasztorne (w jednym

z nich mieści się siedziba diecezji). Tu 10 czerwca 1999 roku spotkał się z mieszkańcami Podlasia

Ojciec Święty – Jan Paweł II.  Będziemy  podziwiać panoramę Bugu ze wzgórza zamkowego, zwiedzimy Muzeum Diecezjalne, Bazylikę Katedralną Trójcy Przenajświętszej w stylu barokowym oraz zobaczymy Cerkiew św. Mikołaja z 1792 roku. Następnie przejazd w okolice Św. Góry Grabarki. 

To najważniejsze w Polsce miejsce kultu prawosławia. Pięknie zdobiona XVIII wieczna świątynia drewniana  z sąsiadującymi obiektami klasztornymi i wzgórzem zapełnionym krzyżami wotywnymi jest miejscem licznych pielgrzymek prawosławnych.  W skład kompleksu wchodzi: monaster                św.  Marii i Magdaleny, cerkiew p.w. Spasa  w otoczeniu tysięcy krzyży, cerkiew p.w. Wszystkich Strapionych Radość, studzienka ze źródłem. Przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

 

DZIEŃ 2        PRATULIN – JABŁECZNA – KODEŃ

Śniadanie, przejazd do Pratulina i nawiedzenie Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Do tutejszego Martyrium Pratulińskiego przybywają pielgrzymi, aby za wstawiennictwem Błogosławionych Męczenników Podlaskich wyprosić potrzebne łaski. Modlitwa przy relikwiach oraz zwiedzanie sanktuarium.  W Pratulinie znajduje się również przeniesiony z Siedlec tzw. ołtarz papieski – w 1999 roku podczas pielgrzymki do Polski Jan Paweł II odprawiał przy nim mszę. Następnie przejazd do Jabłecznej, gdzie zobaczymy Cerkiew św. Onufrego, czyli prawosławny monaster uważany  za najstarszy zabytek prawosławia na polskich ziemiach.  Kolejnym etapem naszego szlaku będzie Kodeń. W tym miejscu poznamy Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, wysłuchamy historii dotyczącej cudownego obrazu Matki Bożej z Guadelupe, koronowanego w 1723 roku jako jeden z pierwszych na naszych ziemiach. Dziś Matka Boska Kodeńska jest patronką Podlasia. Przejazd do hotelu na obiadokolację  i nocleg.

DZIEŃ 3      BIAŁYSTOK – SUPRAŚL – KRUSZYNIANY – BIAŁYSTOK

Śniadanie i przejazd  do Białegostoku, do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie pomodlimy się przy relikwiach św. s. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki. Następnie udamy się do Supraśla

na zwiedzanie Monasteru, czyli gotyckiej cerkwi p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, która majestatycznie góruje nad całym miasteczkiem. Największy zachwyt w świątyni wywołuje ogromny, pozłacany żyrandol ozdobiony ikonami.  Następnie  wyruszymy poznać dzieje i miejsca polskich Tatarów.  Zobaczymy drewniany meczet w Kruszynianach, którego funkcjonowanie należy wiązać

z osadnictwem tatarskim za króla Jana III Sobieskiego. Dziś jest to zabytek klasy 0 i miejsce spotkań społeczności tatarskiej. Powrót do Białegostoku, gdzie  zobaczymy najsłynniejszy zabytek miasta – Zespół Pałacowo – Parkowy Branickich, którego barokowe ogrody słyną jako jedne                                       z najpiękniejszych w Polsce. Przejazd do hotelu w Białymstoku lub okolicy na obiadokolację  i nocleg.

 

DZIEŃ 4      ŚWIĘTA WODA – SOKÓŁKA  – WIGRY

Po śniadaniu przejazd  do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie. Na obszarze Sanktuarium znajdują się: kościół, grota, wzgórze krzyży, cudowne źródełko i kaplice Dróżek Boleści Maryi. Następnie przejazd do Sokółki, miejsca cudu eucharystycznego. Nawiedzenie kościoła Św. Antoniego Padewskiego, gdzie 05.10.11 uroczyście umieszczono do publicznej adoracji relikwiarz

z Cząstką Ciała Pańskiego.  Na koniec przejazd do miejscowości Wigry na zwiedzanie zespołu pokamedulskiego, niezwykle pięknie położonego na wcinającym się w jezioro półwyspie wigierskim. Zobaczymy dobrze zrekonstruowany obiekt klasztorny: eremy, kaplicę kanclerską, dom królewski, wieżę zegarową,  z której rozpościera się widok na jezioro Wigry i całą okolicę, a przede wszystkim barokowy kościół.  W obiekcie znajdują się apartamenty papieskie, w których przebywał św. Jan Paweł II w 1999 roku oraz krypty – miejsce pochówku Kamedułów. Przejazd do hotelu w Suwałkach lub okolicy na obiadokolację  i nocleg.

 

DZIEŃ 5      AUGUSTÓW – REJS SZLAKIEM PAPIESKIM – STUDZIENICZNA

Śniadanie, przejazd do Augustowa, skąd popłyniemy w rejs Szlakiem Papieskim. Statek wypływa      z Portu Żeglugi Augustowskiej, płynie rzeką Nettą mijając położone po obu stronach rzeki bulwary, następnie wpływa na jezioro Necko.  Z jeziora statek wpływa na Rzeczkę Klonownicę (tzw. Cichą Rzeczkę), najkrótszą żeglowną rzekę w Polsce, skąd przedostaje się na jezioro Białe (tak nazwane z powodu niezliczonej ilości białego ptactwa wodnego osiadłego na brzegach i unoszącego się nad taflą jeziora). Jezioro Białe łączy się z jeziorem Studzienicznym śluzą Przewięź.  Następnie statek zawija do miejscowości Studzieniczna, malowniczo położonej na półwyspie, miejsca kultu religijnego z wieloma zabytkami sakralnymi. Zobaczymy zabytkowy kościół drewniany ze zdobieniami z poroża dzikich zwierząt, a także kaplicę Najświętszej Marii Panny. Sanktuarium  w 1999 roku odwiedził papież Jan Paweł II płynąc statkiem właśnie opisaną trasą.  To wydarzenie wiernie upamiętnia pomnik Polskiego Papieża.  Po zwiedzaniu  przejazd powrotny, po drodze obiad pożegnalny.  Przyjazd na miejsce zbiórki  ok. północy, zakończenie pielgrzymki.

 

Termin:        21.06 – 25.06.2021

 

Cena pielgrzymki dla grupy:

35 – 39 os.

40  – 45 os.

1260 zł

1210 zł

      

      

 

 

 

Cena zawiera:

  • Transfery komfortowym klimatyzowanym autokarem
  • Zakwaterowanie: 4 noclegi w hotelach*** pok. 2,3 osobowe z łazienkami
  • Wyżywienie: 4 śniadania, 4 obiadokolacje, 1 obiad
  • Opiekę i informację turystyczną pilota
  • Ubezpieczenie – NNW do 5000 zł

 

Cena nie obejmuje: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat za miejscowych przewodników,  zestawy audio-guide, opłaty klimatycznej, rejsu Szlakiem Papieskim itp. (na ten cel należy posiadać ok. 120 zł/os. ); napojów do obiadów i obiadokolacji, ubezpieczenia od ryzyka kosztów rezygnacji, na życzenie istnieje możliwość ubezpieczenia od kosztów rezygnacji za dodatkową opłatą (5 % ceny wyjazdu); chęć ubezpieczenia należy zgłosić najpóźniej w ciągu 5 dni od wpłaty zaliczki.

Uwagi:

  • na życzenie możliwy pok. 1-os. za dopłatą 560 zł
  • w cenie zawarto obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy w wysokości 4 zł od każdego uczestnika.
  • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom w kolejności odwiedzanych miejsc.